(0432) 65-69-71
Гаряча лінія
1545
Урядова гаряча лінія
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Проблемні питання е-декларування

Опубліковано 25 лютого 2021 року, 15:00

      24 лютого 2021 року в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Вінницькій області розпочалась серія навчань у сфері запобігання та виявлення корупції для державних службовців категорій «Б» та «В» на тему «Проблемні питання підготовки та подання державними службовцями щорічних е-декларацій за 2020 рік». Всього пройде 5 занять, адже з метою дотримання  санітарно-протиепідемічних заходів (COVID-19), в одному занятті беруть участь не більше 20 осіб.

      Головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції Олена Наумчак розповіла про основні новації Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо відновлення інституційного механізму запобігання корупції» від 15 грудня 2020 року № 1079-IX, яким було поновлено низку положень Закону України «Про запобігання корупції», зокрема і стосовно фінансового контролю.

      Також доповідач нагадала про типи та особливості подання декларацій та обов’язок осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 1 квітня подати  декларацію за 2020 рік на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

      Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону суб'єкт декларування має право подати виправлену е-декларацію упродовж семи днів після подання е-декларації, але не більше трьох разів. Якщо у декларації було виявлено недостовірні відомості після семиденного строку, можна звернутися до Національного агентства через персональний електронний кабінет. Слід деталізовано описати виявлені неточності або помилки, пояснити причини зазначення недостовірних відомостей, додати підтвердні документи.

      Спікер проінформував присутніх про особливості заповнення е-декларацій за 2020 рік. Зокрема, якщо член сім’ї відмовляє у наданні необхідної для декларування інформації, потрібно задекларувати відому та отриману з офіційних джерел (наприклад, правовстановлюючі документи, відповідні відкриті державні реєстри).  Адже обрання позначки «Член сім’ї не надав інформацію» є підставою для проведення Національним агентством повної перевірки декларації відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 51³ Закону.

      Цікавило присутніх питання щодо декларування транспортних засобів, зокрема при його передачі за довіреністю. Юридично автівка не була відчуджена,  суб’єкт залишився власником і, відповідно, такий транспортний засіб повинен бути відображений в декларації як власність до того моменту, поки не буде оформлений відповідний договір купівлі-продажу, договір дарування або інший договір, який передбачає передачу права власності.

      Щодо доходів, їх  потрібно зазначати, як і всі інші розділи, відповідно до наявних документів. Дану інформацію можна отримати з довідки Державної податкової служби України, на сайті в особистому кабінеті, на сайті Пенсійного фонду України, у довідці банку. Також необхідну інформацію про кошти, які виплачені суб’єкту декларування, можна запитати в інших організаціях. Так, відомості про соціальні виплати не відображаються в довідці про доходи, оскільки не оподатковуються. Якщо суб’єкт декларування або член його сім’ї отримує такі доходи, необхідно звернутися в Управління праці та соціального захисту населення для отримання відповідних даних. До таких доходів відносяться, зокрема, виплати при народженні дитини, соціальні виплати особам з інвалідністю, «чорнобильцям» та інші.

      У разі отримання субсидій, їх необхідно декларувати. Така вимога відноситься саме до тих субсидій, які отримуються в натуральній формі, тобто у вигляді грошових коштів. Ті субсидії, які є пільгою у вигляді бонусу або певної знижки, не є видом доходу. Їх не потрібно вказувати.

      Подарунки є окремим видом доходу. Вони можуть бути як у грошовій, так і негрошовій формі. Для цього виду доходу встановлено поріг декларування - 5 ПМ. Для декларацій за 2020 рік він дорівнює 10 510 грн.

      Олена Наумчак наголосила, що відповідно до ст.46 Закону України «Про запобігання корупції» окремі об’єкти декларування зазначаються в декларації, лише якщо їхня вартість (розмір) перевищує суму, що становить еквівалент певної кількості прожиткових. Так, цінне рухоме майно (крім транспортних засобів) зазначається, якщо його вартість перевищує 100 ПМ; грошові активи зазначаються, якщо їхня сукупна вартість перевищує 50 ПМ (при цьому якщо сукупно розмір всіх активів суб’єкта декларування/членів його сім’ї перевищує зазначений поріг, то в декларації зазначається інформація про кожен окремий вид грошових активів); видатки зазначаються, якщо розмір разового видатку перевищує 50 ПМ. Для декларації «щорічна», що подається у 2021 році за 2020 рік, застосовується розмір ПМ станом на 01 січня 2020 року.

      Крім того, доповідач наголосила, що окрім е-декларації державні службовці зобов’язані подавати до НАЗК інші повідомлення, що передбачено ст. 52 Закону. Так, через набуття чинності Закону, який частково відновлює повноваження НАЗК, держслужбовці категорії «А» і «Б» знову повинні подавати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані в електронному вигляді в Реєстрі декларацій. Воно подається у разі отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (113,5 тис. грн у 2021 році), зазначений суб`єкт у десятиденний строк з моменту отриманння доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов`язаний повідомити про це НАЗК.

      Насамкінець лектор порадила вчасно перевірити і, у разі потреби, взяти новий  електронний цифровий підпис у фіскальній службі або Приват-24 та  не затягувати із процедурою заповнення щорічних декларацій до останнього.Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux